Płytki krwi - czy wszystko jest dobrze?

Dzień dobry. Odebrałam wyniki morfologii, i niepokoi mnie wynik płytek krwi MCH- 33 norma jest do 31. Co to może oznaczać i do jakiego specjalisty się udać. Nadmienię, że mam rano popuchnięte powieki, czuję przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych jak również wydaje mi się że naczynia krwionośne stóp są zbyt mocno wypełnione krwią nad ranem. Nie są to obrzęki nerkowe, co stwierdził nefrolog. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Parametr MCH dotyczy krwinek czerwonych tj erytrocytów, a nie płytek krwi. MCH oznacza średnią zawartość hemoglobiny w krwince. Jeżeli pozostałe parametry układu czerwonokrwinkowego są w normie, to nie widzę powodu do niepokoju. Proszę pamiętać, że normy różnią się w zależności od laboratorium. W szpitalu, w którym pracuję norma wynosi do 32, więc wynik 33 można traktować jako granicę błędu.

Obrzęki centralne charakteryzujące się lokalizowaniem w obrębie powiek są typowe dla chorób nerek. Jeżeli lekarz wykluczył przyczynę nerkopochodną, warto skonsultować się z kardiologiem.
W sprawie problemów z przepływem w żyłach obwodowych wskazana jest wizyta u chirurga naczyniowego.
Pozdrawiam.