Po antydepresantach przytyłam i boję się, że się uzależnię. Co robić?

Witam, przez sześc miesięcy brałam V***, ponieważ stwierdzono u mnie lęk społeczny (40.1) i depresję (32.1). Terapię zakończyłam dwa miesiące temu i od paru dni nie czuję się najlepiej. Przychodzą dni, że chce mi się tylko płakać, niepokój, kłucie z lewej strony głowy, bezsenność i lęki. Nie mam pojęcia czym to możne być spowodowane. Czy powodem możne być odstawienie leku, czy po porostu powróciła choroba? Czy ten lek uzależnia? Boję się, że będę musiała przez resztę życia funkcjonować na V***, po której przytyłam już 10 kg, już nie wspomnę o dziwnych snach. Proszę o odpowiedź, co powinnam dalej robić? Dziękuję, z poważaniem, Małgorzata Stencel.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane objawy mogą wskazywać na nawrót zaburzeń depresyjnych.Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ma Pani ok. 50-procentową szansę na wystąpienie  nawrotu.

Jeśli przyjmowany dotąd lek powodował tycie, lekarz może zaproponować inny preparat, w przypadku którego ryzyko przybrania na wadze będzie mniejsze.

Leki przeciwdepresyjne nie mają działania uzależniającego. Po ich odstawieniu zdarzają się czasem przykre objawy, określane jako zespół dyskontynuacji - występuje on jednak zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni od odstawienia leku. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja u lekarza prowadzącego.

Serdecznie pozdrawiam