Po czym poznać spowolniony metabolizm?

Proszę o pomoc- podanie kaloryczności diety odchudzającej i proporcji białko/tłuszcz/węglo. Chciałabym schudnąć 10kg najlepiej w 3 mc. Ważę 77kg, 170cm wzrosty, 32 lata, aktywność fizyczna ( w domu opieka nad 2 małych dzieci, 3 razy w tyg godzinny spacer, 3-4 razy w tyg ćwiczenia po 30min w domu). Od 2 tyg mam dietę 1200-1300 kcal i waga nie spadła nawet o gram. W czerwcu udało mi się schudnąć 2 kg po czym do teraz nadrobiłam 4kg. Czy to spowolniony metabolizm czy obniżyć bardziej kaloryczność

Witam,

W obecnej chwili Pani zapotrzebowanie wynosi około 2600 kcal. Jeśli od razu rozpoczęła Pani pracę z dietą o kaloryczności 1200 kcal to deficyt kcal mógł być zbyt duży, co spowodowało zahamowanie procesu odchudzania. Kolejną sprawą jest zawartość poszczególnych składników diety (białek, tłuszczów i węglowodanów).
Według norm powinno to być około 15% białek, 20%tłuszczu oraz 65% węglowodanów. Ja bym rozpoczęła odchudzanie od diety około 1500 kcal, a dopiero wtedy schodziła na niższy poziom kaloryczności.
Ważne jest również intensywność ćwiczeń, które Pani wykonuje - wolny spacer w żaden sposób nie wpłynie na wagę.
Z kolei ćwiczenia w domu nie mówią zbyt dużo o ich charakterze - czy jest to trening wytrzymałościowo-siłowy czy fitness.
Dlatego głównym celem jest przede wszystkim:
1. Ustalenie odpowiedniej ilości kalorii rozpisanych na 5 posiłków.
2. Odpowiedni rozkład białek, węglowodanów i tłuszczu w posiłkach. Proponuje w godzinach wieczornych (podwieczorek, kolacja) skupić się raczej na dostarczeniu białek w diecie.
3. Przeanalizowanie aktywności fizycznej - same spacery mogą być niewystarczające, a czas ćwiczeń można zwiększyć do 40 minut.
Najlepiej tkankę tłuszczową spalają ćwiczenia interwałowe połączone z treningiem siłowym.
Podejrzewam, że obniżenie kaloryczności było zbyt drastyczne i duże, dlatego organizm spowolnił pracę metabolizmu.