Po czym rozpoznać autyzm?

Witam!prosze o porade czy to moze byc autyzm?niepokoi mnie kilka rzeczy u mojego prawie 10 miesiecznego synka.Po pierwsze od długiego czasu macha raczkami i fika nóżkami jakby podskakiwał gdy lezy na pleckach, praktyczne nie gaworzy, nie wskazuje paluszkiem, jest markotny.Jak wracamy z pracy bardzo sie cieszy i przychodzi do nas, cieszy sie gdy bawi sie z nim w a kuku i kulululu , patrzy na nas i innych,gdy go wołam z pokoju to przychodzi do mnie, cieszy sie jak tata mowi do niego przez tel.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

W autyzmie syna miałby problem z kontaktem z państwem, nie cieszyłby się z niego, nie pokazywałby radości, słabo reagowałby na wołanie go. Martwią panią pewne zachowania syna, proponuje o tym porozmawiać z pediatrą. Dzieci rozwijają się w róznym tempie. Lekarz może pomóc w ustaleniuczy jego rozwój jest w normie, czy nie. Jeśli zajdzie taka potrzeba pokieruje was na rehabilitacje. Póki co jeszcze bym się nie martwiła.

Jeżeli niepokojące zachowania Pani synka pojawiają się gdy leży na pleckach, to może zwyczajnie odczuwa dyskomfort związany z napełnionym brzuszkiem po jedzeniu. Może wystarczy dziecko chwilę ponosić lub posadzić by mogło odbeknąć kilka razy i dyskomfort zniknie. Czasami warto kilka razy pozwolić dziecku podciągnąć się do pozycji siedzącej i w ten sposób maluszek sam zrobi sobie masaż brzuszka, co ulatwi pracę jelit. Dzieci ze słabą perystaltyką tak machają nóżkami i mają kwaśną minę. Inna sprawa, że dzieci w 10 miesiącu zycia są bardzo ciekawe świata i często wyrażają swoje niezadowolenie z pozycji leżącej na plecach, bo wolą podrożować z rodzicami. Bardzo trudno rozpoznać autyzm w tym wieku, nie jest to schorzenie jednorodne. państwa dziecko reaguje na wołanie i się z wami bawi to dobry znak. Bardzo dobrze, że obserwujecie Państwo dziecko. Warto robić notatki i pozostawać w kontakcie z lekarzem pediatrą, możecie też Państwo się umowić na spotkanie z psychologiem w celu oceny rozwoju.

Witam.
Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne opracowało listę pierwszych objawów autyzmu, ujawniających się od 2 miesiąca do 2 roku życia dziecka. Oczywiście występowanie jednego czy nawet kilku z nich na różnych etapach, nie musi wróżyć niczego złego, ale każdorazowo warto skonsultować je z pediatrą:

Do 2-3 miesiąca życia: dziecko nie nawiązuje z tobą kontaktu wzrokowego;
Do 3 miesiąca życia: dziecko nie uśmiecha się do ciebie;
Do 6 miesiąca życia: dziecko nie śmieje się;
Do 8 miesiąca życia: dziecko nie podąża za twoim spojrzeniem, jeśli odwracasz od niego wzrok;
Do 9 miesiąca życia: dziecko nie gaworzy;
Do 12 miesiąca życia: dziecko nie reaguje na swoje imię; nie umie pomachać ręką na pożegnanie;
Do 14 miesiąca życia: dziecko nie potrafi wypowiedzieć żadnego słowa; nie wskazuje palcem na przedmioty, które je interesują;
Do 18 miesiąca życia: dziecko nie bawi się w naśladowanie innych osób, występuje u niego większe zainteresowanie przedmiotami i rozwój stereotypowej zabawy własnej, bez potrzeby włączania w nią rówieśników.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Witam serdecznie, w zachowaniu Pani 10 mies. synka nie widzę niczego niepokojącego. Z tego co Pani opisuje dziecko jest w kontakcie z otoczeniem na miarę swoich możliwości. Niemowląt nie diagnozuje się pod takim kątem.

Rozwój dzieci, szczególnie takich maluszków bywa nieharmonijny i skokowy, a normy rozwojowe są bardzo szerokie. W tym, co Pani opisała trudno dopatrzyć się definitywnych objawów autyzmu. Szczególnie, że jest to schorzenie, które diagnozuje się dość długo i potrzebny jest wnikliwy wywiad wraz z obserwacją dziecka. Szczególnie, że autyzm jest schorzeniem całościowym, który objawia się na bardzo wielu płaszczyznach, z których wchodzenie w kontakt i komunikację wysuwają się na pierwszy plan.
Warto się tez przyjrzeć- jak synek reaguje na zmiany>? W co się najchętniej bawi itp?
Jeśli się Pani jednak bardzo niepokoi, może Pani skorzystać z konsultacji psychologicznej w poradni, która zajmuje się niemowlakami.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachowania, które Psni opisuje nie od razu muszą wskazywać na autyzm. Fikanie i nadmierna ruchliwość mogą świadczyć o nadpobudliwości. Poza tym każde dziecko rozwija się inaczej dlatego zawsze trzeba czasu ale też czujności. Natomiast słaby rozwój mowy może być niepokojący. Warto o tym wszystkim porozmawiać na wizycie kontrolnej u pediatry.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu