Po jakim czasie moźna uprawiać seks analny po zabiegu łyżeczkowania?

Moja narzeczona jest tydzien po zabiegu łyżeczkowania. Przeczytałem, że do stosunków można wrócić dopiero po pierwszej miesiączce, ale czy to też dotyczy seksu analnego i czy jest bezpieczne dla narzeczonej?

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy odbywanie stosunków płciowych zalecane jest dopiero po pierwszej kontroli u ginekologa, czyli zazwyczaj właśnie po ok. miesiącu. Niektórzy ginekolodzy, tak jak Pan napisał, twierdzą, że dobrym momentem powrotu do aktywności seksualnej jest czas po pierwszej miesiączce. W praktyce jednak nie ma jednej opini na ten temat.

Osobiście przyjmuję, że do pierwszego kontaktu seksualnego powinno dojść po pierwszej wizycie kontrolnej u ginekologa i jeśli partnerka jest na to gotowa psychicznie i fizycznie.

Jeśli chodzi o stosunek analny - nie ma większych przeciwwskazań do tego typu kontaktu, jednak należy bezwzględnie zwrócić uwage na higienę tego kontaktu. Nie może dojść do penetracji pochwy "zabrudzonym" członkiem, gdyż po wyłyżeczkowaniu jest znacznie zwiększone ryzyko infekcji narządu rodnego.

Proszę porozmawiać o tym ze swoją partnerką, jeśli oboje tego chcecie to możecie spróbować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.