Po jakim czasie należy zrobić przerwę w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych?

Witam, stosuję plastry antykoncepcyjne już od 9 miesięcy. Chciałabym się dowiedzieć, po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania plastrów należy zrobić przerwę? Wiem, że w przypadku tabletek przerwy należy robić co 1,5 roku najlepiej na ok. 3 miesiące. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć podobnej informacji związanej ze stosowaniem plastrów. Czy mogłabym np. zrobić przerwę po tych 9 miesiącach stosowania plastrów na 3 miesiące, a następnie ponownie zacząć je przyjmować? Dodam, że przez cały okres stosowania plastrów nigdy nie miałam żadnych dolegliwości. Od pewnego lekarza dowiedziałam się, że plastry antykoncepcyjne należy stosować jedynie przez ok. 3 miesiące, po czym należy się przerzucić na tabletki... Za odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam Sasankaa.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Mitem jest konieczność przerywania stosowania tabletek. W trakcie roku kalendarzowego występuje 13 cykli tabletkowych. W każdym cyklu użytkowniczka robi 7-dniową przerwę. Oznacza to, że nie bierze tabletek przez 91 dni w roku. Czyli nie robiąc żadnych dodatkowych przerw, kobieta nie stosuje tabletek przez 3 miesiące w roku! Nie ma potrzeby (ani medycznych wskazań) do robienia jeszcze jakichkolwiek dodatkowych przerw!

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o plastry antykoncepcyjne. Oczywiście jeśli z jakiś pozamedycznych powodów chce Pani zrobić sobie kilkumiesięczną przerwę - nic nie stoi na przeszkodzie. Może ja Pani zrobić w dowolnym momencie. Jednak z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne.