Po jakim czasie od operacji starać się o dziecko?

Witam!
Mam 29 lat. Jestem mamą 5,5 letniej córeczki. W grudniu 2009 roku poroniłam 7,5-tyg. ciążę (krwawienie, brak bicia serca). Przeszłam zabieg łyżeczkowania pod narkozą. Rekonwalescencja przeszła bez problemów i w marcu 2010 roku ponownie zaszłam w ciążę.
Niestety na pierwszej wizycie USG w 12 tyg. (mieszkam w Anglii, dlatego tak późno) okazało się, że jajo płodowe jest puste i brak dziecka. Ponownie przeszłam zabieg łyżeczkowania. Powrót do zdrowia również był szybki.
W 2 miesiące po tym byłam na badaniu koloskopii (ponieważ w wyniku cytologicznym ujawnił się stan zapalny) i wykryto u mnie zrosty na szyjce macicy, które prawdopodobnie powstały po ostatnim łyżeczkowaniu, ponieważ we wcześniejszej medycznej dokumentacji brak było informacji o zmianach na szyjce macicy.
Teraz czekam na zabieg usuwania zrostów, który ma się odbyć w styczniu 2011. Moje pytanie dotyczy czasu, jaki musi upłynąć, aby ponownie bezpiecznie starać się o ciążę. Czy jest on taki sam jak po łyżeczkowaniu, bo nie wiem jaką metodą będą usuwać zrosty?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej w celu usunięcia zrostów lekarz wykona histeroskopię. O ciążę będzie Pani mogła się starać, jak tylko całkiem wydobrzeje Pani po zabiegu, nie będzie bólu ani krwawienia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!