Po jakim czasie powinnam zacząć znów miesiączkować?

Witam! Mam 21 lat, od 4 lat choruję na anoreksję bulimiczną. W tej chwili jestem na etapie wychodzenia z choroby, jem i piję coraz więcej, tj. ok. 1200 kcal, mam swojego terapeutę, a już niedługo również dietetyka. Martwi mnie problem zaniku miesiączki. Ostatnią regularną miałam w grudniu 2008 roku. Następnie wystąpił zanik, który utrzymywał się do czerwca, kiedy to zaczęłam przyjmować lek i luteinę na wywołanie. Po obu lekach miałam krwawienie. Po odstawieniu również udało mi się dostać miesiączkę (we wrześniu), jednak tylko wtedy, później znów nie wystąpiła. Zaczęłam więc znów przyjmować luteinę i obserwować równocześnie temperaturę w cyklach. Z moich obserwacji wynika, że są bezowulacyjne, a krwawienia po luteinie jest bardzo skąpe. Mój ginekolog twierdzi, że wciąż jest to wyłącznie kwestia wagi i wszystko będzie dobrze, jeśli jeszcze trochę przytyję, bo brakuje mi tkanki tłuszczowej.

Martwię się i niecierpliwię, bo chciałabym, żeby moja płodność wróciła do normy. Przed choroba nigdy nie miałam problemu z miesiączkami (prócz ich bolesności). Miesiączkuję od 11. roku życia. W tej chwili ważę 51-52 kg przy 167 cm wzrostu. Myślę, że mój organizm jest bardzo silny, zrobiłam wszelkie możliwe badania i ich wyniki są bardzo dobre. Zastanawiam się, czy są Państwo w stanie ocenić, powiedzieć, ile może trwać powrót do normalnej płodności? Może mają Państwo jakieś doświadczenia w tej kwestii, przykłady, bo wyobrażam sobie, że nie można odpowiedzieć na moje pytanie dokładnie, odnosząc się do mojego przypadku.

Witam!

Twój ginekolog ma rację, ja również doradzam Ci cierpliwość. Twoja aktualna masa ciała nadal jest poniżej normy, dlatego nie wróciły jeszcze prawidłowe menstruacje. Odzyskanie należnej masy ciała jest koniecznym warunkiem uregulowania fizjologicznego cyklu miesiączkowego. Brak miesiączki jest ważnym komunikatem ze strony Twojego ciała, sygnalizującym stan równowagi hormonalnej. Stąd przypuszczalny czas powrotu do płodności zależy przede wszystkim od czasu, jaki zajmie powrót do normalnej masy (do co najmniej 55-56 kg przy Twoim wzroście).

Pozdrawiam i życzę wytrwałości!