Pobolewa mnie lewa pierś - co może być przyczyną moich dolegliwości?

Witam.

Wkrótce skończę 34 lata. Odczuwam nawracające pobolewania w lewej piersi. Ostatnie usg robiłam pół roku temu - nie było zmian litych ani torbielowatych, piersi o budowie mieszanej z przewagą tkanki gruczołowej, drobne węzły chłonne pachy lewej do 8 mm o zachowanej echostrukturze z tłuszczowymi wnękami, pozatym doły pachowe wolne. Obecnie pierś boli mnie tak jak przed miesiączką, chociaż dopiero za tydzień powinna wystąpić menstruacja. Od prawie roku nie przyjmuję hormonów. Czy powinnam się niepokoić?

Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przeważnie przyczyną bólu piersi są zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. U większości kobiet dochodzi do zaburzenia proporcji hormonów względem siebie, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w badaniach laboratoryjnych. Proponuję oznaczenie homonów takich jak estradiol. progesteron, FSH, LH oraz prolaktyna.

Jeżeli wyniki będą się mieścić w granicach normy, proponuję próbę zastosowania preparatów ziołowych takich jak Mastodynon lub olejek z wiesiołka (dostępne w aptekach bez recepty). Istotne też jest noszenie wygodnego stanika, który nie uciska piersi a także dieta - uboga w kawę, herbatę, alkohol, oraz tłuszcze zwierzęce oraz zaprzestanie palenia tytoniu.

Jeżeli wyniki będą odbiegać od normy - wtedy lekarz zaleci odpowiednie leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie.