Podawanie witaminy D3 dzieciom w różnym wieku

Dzien Dobry, mam pytanie dot. podawania wit.D3 dzieciom Lekarz przepisal Zymad (10.000 jednostek) w 10 ml. Dzieci jest dwoje: 2lata i 3 miesiece oraz 10 miesiecy. Ile kropli dziennie powinni dostawac?

Aleksander Ropielewski

TO zależy od poziomu witaminy D w surowicy oraz historii medycznej Pani dzieci. Zakładając, że nie mają one czynników obciążających a ich poziom witaminy D w surowicy jest optymalne to suplementacja powinna przebiegać następująco

dziecko 10 miesięczne dawka 400-600 jednostek na dobę (w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem)
dziecko 2 letnie dawka około 600 jednostek w okresie od września do kwietnia.

Nie wiem ile kropli powinni dostawać. Należy przeliczyć dawkę witaminy D w jednej kropli/łyżeczce na zapotrzebowanie dzienne.