Podejrzenie białaczki i słaba odporność organizmu

Witam! Jestem kobietą, mam 21 lat. Zawsze byłam chorowitym dzieckiem ze względu na swoją drobną budowę ciała. Lekarze często zalecali mi robienie badań morfologicznych. Zawsze wszystko było jak najbardziej w normie (wręcz książkowo). Kilka lat temu podatność na infekcje znacznie się zmniejszyła, więc już nie pilnowałam regularności badań. Niestety od około roku problem powrócił. Bardzo często jestem przeziębiona. Klika miesięcy temu zrobiłam sobie profilaktyczną morfologię. Odchyleniem od normy były jedynie krwinki białe. Odchylenie bardzo niewielkie, bo tylko 0,03% poniżej normy, ale mimo wszystko mnie to zaniepokoiło. Chcę powtórzyć badania jednak jestem w tym momencie przeziębiona (znowu, ostatnio się to zdarzyło dokładnie miesiąc temu) i do czasu, kiedy ich nie powtórzę będę wariowała ze strachu (moja przyjaciółka zmarła kilka tygodni temu na białaczkę). Oprócz lekkiego odchylenia krwinek białych pozostałe parametry (erytrocyty, OB, płytki krwi, żelazo itd. w normie). Moja lekarka rodzinna zaleciła mi branie leków podnoszących odporność organizmu i w sumie tyle. Boję się jednak jak już wspomniałam, że może to być coś poważnego. Dodam jeszcze, że zdaję sobie sprawę, że moja dieta nie wygląda tak jak powinna. Jem mało, zazwyczaj w biegu, praktycznie nie jadam owoców i warzyw, piję napoje energetyczne. Czy to może być przyczyna? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję. Kasia

Witam serdecznie! Jeżeli w badaniu morfologii krwi obraz jest prawidłowy, wyklucza podejrzenie białaczki lub innej choroby rozrostowej szpiku kostnego. Warto oczywiście, aby powtórzyła Pani badanie skoro w poprzednim było na granicy normy, a dodatkowo należy pokusić się o ręczny rozmaz. Odporność to już inna kwestia. Częste przeziębienia mogą wiązać się z przebytą lub aktualnie trwającą sytuacją stresową, przemęczeniem, złą dietą. W celu uodpornienia zaleca się preparaty z jeżówki (np. Echinacea) lub Bioaron, a także preparat Neosine (na receptę) - lek należy stosować 3x 1 tabl. przez 10 dni, a następnie powtórzyć kurację dwukrotnie w odstępach 4 tygodni (wzmacnia odporność przeciwko wirusom), a następnie można zastosować kurację lekiem Ismigen lub Bronchovaxom) - 1 tabl. lub kaps. 1x dz przez 10 dni a następnie analogicznie do Neosine - powtórzenie kuracji. Najlepiej leczenie rozpocząć latem. Warto także zastanowić się, czy za przyczyną częstych przeziębień nie kryje się alergia (podobne objawy) - warto zatem wziąć skierowanie do alergologa. Pozdrawiam