Podejrzenie opuszczenia jelita

Dzień dobry, od 7 miesięcy cierpię na problemy gastrologiczne. Zaczęło się od długotrwałego zaparcia (ok. 9 dni). W tym czasie mój brzuch zrobił się wzdęty, obolały i wybrałam się do lekarza. Ten zalecił jedynie środki przeczyszczające. Po nich nastąpiło wypróżnienie jednak brzuch pozostał nadal wzdęty z lewej strony, a zaparcia nadal się powtarzały. Moje ogólne samopoczucie się pogorszyło. Do tych objawów doszło przelewanie w brzuchu, burczenie, śluz w kale, skurcze, bóle, ale jedynie z lewej strony na zagięciu śledzionowym oraz wzdęcia po każdym posiłku i piciu. Zrobiłam kolonoskopię i tk jamy brzusznej, jednak nic nie wykazało, lekarze stwierdzili IBS. Brałam już wszystkie możliwe leki na jelito drażliwe, łącznie z neurologicznymi oraz odpowiednią dietą, jednak nie dało to zupełnie żadnej poprawy. Schudłam 10 kg, a objawy nadal są takie same, może nawet nieco silniejsze. Ból pojawia się zawsze w tym samym miejscu, zwłaszcza przy przyjmowaniu pozycji stojącej i podczas ruchu, wtedy brzuch puchnie. Na leżąco ból jest znośny lub znika. Ostatnio moja gastrolog powiedziała mi, że być może opuścilo mi sie jelito z tej lewej strony i w tym miejscu zatrzymują mi się masy kałowe oraz gazy stąd ten ból i uczucie rozpieranie w tym miejscu. Czy to jest możliwe? Jeśli tak, to co powinnam z tym dalej robić? Proszę o odpowiedź, ponieważ moja gastrolog zbyła mnie jedynie, mówiąc, że nic się na to nie poradzi.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Zespół jelita nadwrażliwego (zespół jelita drażliwego, IBE) jest niestety jednostką chorobową, która poza tym, że nie wiadomo jaka jest jej przyczyna, charakteryzuje się różną odpowiedzią na bardzo złożone leczenie. Istnieją niestety przypadki, w których żadne leczenie nie jest skuteczne. Często jest to spowodowane niepełną diagnostyką i zbyt wczesnym rozpoznaniem choroby.

Rzeczywiście istnieje możliwość, że w Pani przypadku doszło do tzw. opuszczenia jelita, jednak zanim bym rozpoznał tę chorobę, spróbowałbym wykonać jeszcze jedno badanie, mogące ocenić jelito cienkie. Wykonałbym je z powodu Pani ubytku masy ciała. Badaniem tym jest endoskopia kapsułkowa, polegająca na połknięciu kapsułki zawierającej kamerę, która wykonuje setki zdjęć, przechodząc przez cały układ pokarmowy. Pozwala na ocenę śluzówki jelita cienkiego, co nie jest możliwe żadnymi innymi metodami. Proszę porozmawiać o tej możliwości ze swoim lekarzem gastroenterologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.