Podejrzenie PCO

Witam, jakiś czas temu ginekolog zaczął podejrzewać u mnie PCO, dostałam skierowanie na dodatkowe badania w celu stwierdzenia\wykluczenia insulinooporności. Zrobiłam badania glukozy i insuliny po obciążeniu 75 g glukozy, oto wyniki: glukoza na czczo 92 mg/dl (norma 74-106), po 1 godz. 127 mg/dl, po 2 godz. 84 mg/dl. Insulina przed obciążeniem 7,2 ulU (norma 2,6-24,9), po 1 godz. 38,6, po 2 godz. 21,4. Czy powinnam się martwić? Czy muszę stosować jakąś dietę?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

każdy z nas jest "insulinooporny", tylko w różnym stopniu. Jeżeli dużo ćwiczymy - nasze mięśnie są wrażliwe na insulinę, jeżeli nie jesteśmy aktywni - trochę mniej. O insulinooporności świadczy wysokie stężenie insuliny na czczo, a następnie wysokie stężenie glukozy na czczo. U Pani wszystko jest w porządku, nie ma się czym martwić. Od pewnego czasu ginekolodzy, ale również inni lekarze zlecają oznaczenie insuliny w czasie krzywej obciążenia glukozą zupełnie nie wiadomo w jakim celu. Kobiety chorujące na PCOS mają zwiększoną insulinooporność, ale w Pani przypadku wyniki są prawidłowe. Jeżeli chcemy uniknąć rozwoju insulinooporności, musimy utrzymywać aktywność fizyczną i mało jeść.

Pozdrawiam.