Podejrzenie przepukliny rozworu przełykowego u dziecka

Mój syn ma 9 lat, ma lekką nadwagę. Ma ciągłe bóle brzucha w okolicy pępka. Ból budzi go najczęściej wcześnie rano, między 5 a 7 rano. Z tego powodu był często w szpitalu. Stwierdzono przepuklinę rozworu przełykowego, zapalenie trzonu i ok. przedodżwiernikowej, miał też bakterie helibakter, od 2 lat ma leukocytozę. Otrzymał antybiotyki, bioprazol i oczywiście dieta. Mimo leczenia od 2 mies. bóle ciągle się powtarzają wcześnie rano, mijają po około 3 godz. od podania leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Do wieczora jest wszystko dobrze, przy tym ciągle chce jeść. Więcej jest w domu niż w szkole, nie wiem co mam robić? Wykryto w szpitalu krew w kale. Powtórzyłam badanie, też wyszła krew utajona w kale. Lekarz powiedział, że takie badanie nie jest miarodajne! Proszę o poradę.

W takim wypadku radziłbym powtórzyć badania gastroskopowe celem oceny efektu leczenia (czy stan zapalny się wycofał i zostało zwalczone zakażenie bakterią Helicobacter pylori). Oczywiście problemem powinien zająć się gastroenterolog dziecięcy. Co do krwi utajonej w kale wymaga ona dalszej diagnostyki nawet do rozważenia kolonoskopia (może obecność krwi w kale związana jest z z jakimś stanem zapalnym w zakresie jelita grubego). O wszystkim powinien zadecydować gastroenterolog dziecięcy. Jeśli wykluczy się podłoże morfologiczne dolegliwości do rozważenia jest to czy ból brzucha nie ma natury psychogennej (nerwicowej). Jak Pani zauważa ból pojawia się rano czyli przed zajęciami szkolnymi (dziwne, że występuje o stałej porze). Czy bóle występują też w weekendy?