Podniesiony poziom CRP oraz płyn w osierdziu

Dzisiaj robiłem badania krwi, morfologia OK, magnez,sód, potas OK, cholesterol całk.HDL i LDL O.Mam lekko podniesione 2 rzeczy trójglicerydy 163mg/dl (norma <150) i CRP 7mg/l (norma <5).Wczoraj miałem echo serca i wykryto 4-5mm płynu w osierdziu,mam tez refluks żołądkowy i antygen HLA B27 dodatni.Czy ten wynik CRP może mieć związek z tym płynem lub jedna z tych dolegliwości? Z jakiej przyczyny może być podniesione CRP?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Osoby z pozytywnym wynikiem HLA-B27 wykazują duże prawdopodobieństwo rozwinięcia objawów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Jest to przewlekła choroba zapalna obejmująca stawy krzyżowo-biodrowe oraz kręgosłup, z czasem prowadząc do ich usztywnienia. Najczęściej objawia się poprzez odczucie bólu w dolnych odcinkach pleców i okolicy pośladków, stopniowo przechodząc na pozostałe odcinki kręgosłupa. Badanie genetyczne na obecność genu HLA-B27 jest szczególnie ważne u osób we wczesnym okresie objawów chorobowych, gdzie charakterystyczne zmiany występujące w zaawansowanych stadiach chorobowych jeszcze nie nastąpiły.