Podrażnione drogi oddechowe i kaszel - co robić?

Dzień dobry, Mam "lekką" astmę oskrzelową choć nie zażywam środków rozkurczających oskrzela. Jakiś czas temu dopadło mnie jednocześnie zapalenie oskrzeli i pierwszy raz w życiu zapalenie krtani. Lekarz wówczas zalecił mi kilka dni wygrzewania się w łóżku i przepisał syrop na odkrztuszanie. Minęły już dwa tygodnie i jakoś nie mogę wrócić do kondycji sprzed zapalenia. Teraz pojawia się tylko mała chrypka i sporadyczny suchy kaszel, ale nad ranem mam problemy z oddychaniem (to jest najgorsze). Budzę się nagle ze snu i nie mogę nabrać powietrza. Coś mnie dusi/ściska od wewnątrz. Zaczynam kaszleć, próbuję zaczerpnąć powietrza... W końcu się udaje, ale po dłuższej chwili. Taka sytuacja ma miejsce codziennie każdego poranka. Boję się, że w końcu się uduszę. Wcześniej systematycznie pływałam. Teraz mam obawy by pójść na basen, bo każdy głębszy oddech podrażnia moje drogi oddechowy i łapie mnie suchy kaszel. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Astma jest niestety chorobą przewlekłą, w jej przebiegu dochodzi do okresowych zaostrzeń, czyli nasilenia dolegliwości, oraz remisji czyli okresów kiedy dolegliwości są mniejsze.
Najprawdopodobniej w Pani przypadku w wyniku infekcji dróg oddechowych doszło do zaostrzenia choroby podstawowej, czyli astmy. Jeżeli występują takie objawy z taką częstotliwością najprawdopodobniej konieczne jest włączenie leków stosowanych w astmie. Proszę się udać do swojego lekarza prowadzącego chorobę. Jeżeli nie ma Pani takiej możliwości proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny to proszę zwiększać go stopniowo i powoli, aby nie wywołać ataku astmy.
Proszę również pamiętać o prawidłowym nawilżeniu pomieszczeń, ogrzewanie bowiem powoduj znaczne jego wysuszenie.

Pozdrawiam