Podskórne krosty na twarzy u 24-latki

Witam serdecznie, Mam 24 lata i borykam się z trądzikiem. Są to podskórne krosty- strasznie bolące.Stosowałam wiele leków. Byłam u wielu lekarzy i nie potrafią odpowiednio zdiagnozować, a tym bardziej leczyć. Przepisują wiele leków, po których mi się pogarsza. Niewiem co już mam robić. Czytałam na wielu forach, że to może być gronkowiec. Czy mogłabym się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat? Pozdrawiam Ewelina

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W organizmach około 60 % populacji ludzkiej stale lub okresowo rozwija się bakteria Gronkowca złocistego. Gronkowiec niestety rzeczywiście może być odpowiedzialny za podskórne zmiany trądzikowe, zwykle umiejscowione na linii żuchwy i skroni. Często pojawiają się one jako bardzo bolesne gule, ogromnie trudne do zniwelowania środkami zewnętrznymi. Niezbędna jest wówczas antybiotykoterapia, choć nie daje ona gwarancji sukcesu. Zazwyczaj dermatolodzy sięgają wtedy po skuteczny, aczkolwiek powodujący liczne i ciężkie skutki uboczne Roacuttane. Jego tańszym odpowiednikiem jest popularny w Polsce Izotek – również silny, skuteczny i bardzo niebezpieczny. Kuracja taka trwa około pół roku.

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy zmiany, zbada je . Jeśli będzie potrzeba zleci wykonanie dodatkowych badań. I będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

www.lenartowiczclinic.pl