Podwyższona glukoza we krwi żylnej

Witam, o czym świadczy poziom glukozy we krwi żylnej 110 mg/dl (3 miesiące temu 112 mg/dl) u 49-letniego mężczyzny w przypadku gdy dzisiejszy test obciążenia glukozą 75 mg wypadł pomyślnie, tzn po 1h - 127 mg/dl a po 2h - 125 mg/dl. Cholesterol i trójglicerydy w normie.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Stan w którym poziom glikemii na czczo jest podwyższony a wynik obciążenia glukozą mieści się w granicach normy nazywamy nieprawidłową glikemią na czczo. Jest to stan silnie predysponujący do wystąpienia cukrzycy. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród osób z nieprawidłową glikemią na czczo wynosi około 40% w ciągu 5 - 10 lat. Konieczna jest zmiana stylu życia oraz odpowiednia dieta. Należy również okresowo kontrolować poziom glikemii. Warto również udać się na wizytę do specjalisty diabetologa.

Witam, takie wyniki to ewidentny sygnał ze strony Pana organizmu, że jest swoista 'gotowość" i predyspozycja do rozwinięcia cukrzycy typu 2. Proponuję przeanalizować wspólnie z dietetykiem Pana sposób żywienia, by wyeliminować z diety ewentualne składniki diety, które mogą predysponować do wzrostu stężenia cukru we krwi.
Pozdrawiam
www.dietoterapia.waw.pl