Podwyższone ciśnienie w jednym oku. Co to może być?

Piętnaście lat temu zdiagnozowano u mnie jaskrę z otwartym kątem przesączania, ale wąskim. Miałam wówczas podwyższone ciśnienie, ból oka, mętnie widziałam, jak również widziałam tęczowe obwódki wokół źródła światła. Leczona byłam przez ten okres głównie P***, ale też T*** i innymi. Moja mama była chora na jaskrę. Badania pola widzenia zawsze miałam w porządku. Od dwóch lat leczę się u lekarza, który wykonał mi laserowy zabieg - irydotomia (? - otworki w gałce), wykonał badania zarówno pola widzenia, jak i nerwu wzrokowego. Wszystko jest w porządku, tylko to ciśnienie.

Ostatnio stwierdził, że chyba nie mam jaskry i powinnam poszukać innych przyczyn moich dolegliwości z oczami. Zalecił niestosowanie kropli przez dwa tygodnie i kolejną wizytę u niego. Jak tylko przestałam używać kropli, zaraz ciśnienie zaczęło się podwyższać. Miałam w ciągu tygodnia 4 takie ataki, ale tylko na jednym oku. Pomiar w momencie występowania objawów: lewe oko 14, a prawe 43. Może ja rzeczywiście nie mam jaskry? Co innego mogłoby być przyczyną podwyższonego ciśnienia? Gdzie szukać przyczyny?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wydaje się, iż obecnie jest za mało danych, by wykluczyć ostatecznie jaskrę. W tym celu, proponuję wykonanie badania alizatora GDx, czyli dokonanie pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz badanie komputerowe pola widzenia.

Badanie GDx pozwala na długo przed pewnymi objawami wykazać zmiany typowe dla jaskry. Ze względu na opisane skoki ciśnienia śródgałkowego, warto utrzymać leczenie obniżające to ciśnienie. Nie zawsze zabiegi lecznicze jaskry są skuteczne - więc ich nieskuteczność nie podważa rozpoznania.

Serdecznie pozdrawiam!