Podwyższone MCHC

Dzień dobry. Podam wyniki, które nie mieszczą się w normach: MCHC 39,00 g/dl, RDW-SD 32,90 fL, żelazo 47 mg/dl - w wyniku jest jakieś inne - m triglicerydy 344 mg/dl, HDL 32 mg/dl. Co oznaczają te zmiany? Czy powinnam się martwić? Czy mogą świadczyć o poważnych zmianach w organizmie? O ciężkiej chorobie? Jakie dodatkowe wyniki powinno się wykonać? A może nie oznacza to nic poważnego i po prostu zostawić tak jak jest? Czy jednak skonsultować wyniki ze specjalistą? Dla mnie wyniki morfologii to czarna magia. Nie znam tych wszystkich skrótów i nie wiem jaka jest między nimi zależność. Dlatego potrzebuję pomocy. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej - podwyższenie może wskazywać na niedobór witaminy B12 i/lub kwasu foliowego - wskazane oznaczenie ich stężeń we krwi - lub wrodzoną chorobę - sferocytozę.

RDW-SD - współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów - odchylenie ma zapewne związek z nieprawidłową wartością MCHC.

Żelazo - zapewne to "inne m" jest grackim "mi", a stężenie wyrażone jest w mikrogramach/dl. Wartość obniżona. Wskazane oznacenie ferrytyny i TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza).

Triglicerydy - wartość zdecydowanie podwyższona.

HDL - zbyt niskie stężenie, u kobiet powinno wynosić co najmniej 50 mg/dl.

Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty