Podwyższone monocyty od dłuższego czasu

Witam! Proszę o interpretację ostatnie rozmazu manualnego krwi: gran. segmentowane 49, norma 40-70, limfocyty 38, norma 20-45, monocyty 13, norma 3-8. Brak w rozmazie innych granulocytow. Morfologia : leukocyty 5,8, erytrocyty 4,5, hemoglobina 13,7, hematokryt 40,90, plytki krwi 217. Czy podwyższone w rozmazie i morfologii monocyty mogą budzić niepokój o białaczkę bądź inne choroby rozrostowe krwi? Od 1,5 roku mam ciągle podniesione monocyty poza normę 8%. Ostatnio doszło do podniesienia do 13%.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Obiektywnym wskaźnikiem podwyższonej liczny monocytów jest ich bezwględna ilość we krwi (wyrażona w tys. na ml). Jeżeli ta wartość jest podwyższona, konieczna bywa dalsza diagnostyka - najlepiej u lekarza hematologa, lecz jeśli ilość jest podniesiona jedynie procentowo w rozmazie krwi nie musi to świadczyć o patologii. Proszę także pamiętać, że wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do pacjenta, jego stanu klinicznego, dolegliwości oraz ewentualnych odchyleń w badaniu fizykalnym. Dlatego też pełnej interpretacji powinien dokonać lekarz, który ma okazję zebrać z Panią dokładny wywiad, oraz Panią zbadać.

Pozdrawiam serdecznie