Podwyższone monocyty w rozmazie krwi

Witam. Mój 8-letni syn miewa częste bóle głowy. Byliśmy już u laryngologa, czekamy na wyniki RTG zatok, została nam jeszcze wizyta u okulisty. Wczoraj odebrałam wyniki badań krwi: WBC 6,88 K/ul, NEUT% 55,4%, LYM% 31,7%, MONO% 5,3%, EOS% 4,2%, BASO% 0,6%, LUC% 2,9%, RBC 5,02 M/uL, HGB 13,2 g/dL, HCT 37,0%, MCV 73,7 fL, MCH 26,3 pg, CH 26,2 pg, MCHC 35,8 g/dL, RDW 13,4%, HDW 2,6 g/dL, PLT 409,0 K/uL, MPV 8,6 fL, PCT 0,35%, PDW 39,2%. Mikroskopowa ocena rozmazu krwi: Granulocyty zasadochłonne 2%, MONOCYTY 33%, LIMFOCYTY ATYPOWE 9%, OB 2 mm/h. Żelazo w surowicy 51 ug/dl, glukoza 72 mg/dl, kreatynina 0,5 mg/dl. Niepokoją mnie monocyty, limfocyty atypowe i żelazo. Dodam, że syn 2 tygodnie przed zrobieniem badań miał szczepionkę przeciw WZW A. Czy to może mieć wpływ na wyniki krwi? Bardzo proszę o odpowiedź. Do lekarza idziemy dopiero w czwartek. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zwiększony odsetek monocytów, podobnie jak lifmocyty atypowe w rozmazie krwi, towarzyszy różnorodnym chorobom zakaźnym, układowym oraz rozrostowym, niemniej może być jak najbardziej wynikiem stymulacji antygenowej w wyniku niedawnego szczepienia. Przy chorobach, które wymieniłam powyżej, doszłoby z pewnością do innych zaburzeń morfologii krwi oraz wzrostu OB, a także objawów ogólnych.

W badaniach laboratoryjnych zwraca uwagę w zasadzie poziom żelaza przy dolnej granicy normy, co wraz z obniżoną objętością krwinki (MCV) może wskazywać na rozpoczynający się niedobór (nie ma jeszcze anemii). W takiej sytuacji należałoby na pewno zadbać o to, aby w diecie dostarczać więcej żelaza (głównie mięso - zarówno białe, jak i czerwone, warzywa takie jak zielona sałata, fasola, soja, suszone morele).

Badanie morfologii krwi (z rozmazem) warto powtórzyć, ale najwcześniej po 3-4 tygodniach.

Pozdrawiam serdecznie