Podwyższone MPV w badaniu krwi

Głównie chodzi mi o MORFOLOGIĘ KRWI, bo mam niektóre podwyższone parametry i nie wiem, co o tym myśleć. Przedstawiam wszystkie wyniki: OB 4/8, WBC 5.23, RBC 4.96, HGB 16.1, HTC 47.2, MCV 95.2, MCH 32.5, MCHC 34.1, RDW-SD 40.6 ,RDW-CV 11.9, PLT 159. Te wyniki wszystkie mieszczą się w normie, natomiast PDW 17.4 fI [9-17], MPV 12.9 um^3 [8-12], P-LCR 49.9 % [13-43], jeśli dobrze rozumiem mam podwyższone PCT 0.21 % [0.2-0.4]. Jestem mężczyzną, 27 lat, waga ok. 70 kg przy wzroście 186cm i nie choruję. Proszę o interpretację wyników. Będę bardzo wdzięczny.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie!

Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Zwrócę tylko uwagę na MPV, czyli średnią objętość płytek krwi. Warto za jakiś czas powtórzyć morfologię wraz z oznaczeniem liczby płytek krwi i rozmazem mikroskopowym (nie automatycznym), gdzie oceny dokonuje laborant nie maszyna. Otóż MPV bywa fałszywie zawyżony z powodu zlepiania się płytek krwi w pobranej próbce w agregaty liczone przez automat jako jedna duża płytka. Człowiek, wykonując rozmaz, odróżni agregat od pojedynczej płytki krwi.

Pozdrawiam serdecznie