Podwyższone OB i CRP u dziecka

Witam. Moje dziecko ma 20 m-cy, od ponad 2 m-cy walczy z nawracającą infekcją górnych dróg oddechowych. Otrzymywało antybiotyki, także dożylnio w szpitalu. Niestety, ze szpitala wyszliśmy z zapaleniem gardła, doszło zapalenie jamy ustnej, a od 4 dni zapalenie spojówek. Do szpitala trafiliśmy z wynikami (13.10.09): ob 70, crp 9,32 mg/dl, erytrocyty 4,3, hemoglobina 11,2, hematokryt 34,2, mcv 79, mch 25,76, wbc -12,8, monocyty- 8,4. Przy wypisie (22.10.09): ob 25, crp 0.18 mg/dl, erytrocyty 4,4, hemoglobina 11,4, hematokryt 34,5, mcv 78, mch 25,76, wbc 12,8, monocyty 7,9. Ostatnie badania:(2.11): ob 18, crp 1,63 mg/dl, erytrocyty 4,4, hemoglobina 11,0, hematokryt 33,8, mcv 77, mch 25,05, wbc 5,8, monocyty 11,9, neu 32,8, lym 52,5. Proszę o poradę w jakim kierunku warto by zrobić, badania... lekarze rozkładają ręce... mówią, że coś nietypowego dolega mojemu dziecku... ale nie potrafią określić co i że nie mieli takiego przypadku... dziecko miało wykonane rtg klatki piersiowej - nie wykryto zmian - oraz badanie w kierunku mononukleozy. Wyniku jeszcze nie otrzymałam. Każdy mnie odsyła... Proszę o poradę w jakim kierunku warto by zrobić jeszcze badania... dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, zrozpaczona mama

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Podwyższone OB i CRP świadczą o stanie zapalnym, tj, przewlekającej się infekcji górnych dróg oddechowych. Moim zdaniem powinna Pani skorzystać z konsultacji laryngologa (najlepiej dziecięcego), ponieważ często nawracające czy przeciągające się infekcje mogą świadczyć o patologii strukturalnej w obrębie nosogardła (np. przerośniętym migdałku gardłowym).

Pozdrawiam