Podwyższone parametry czerwonokrwinkowe i limfocytowe po przebytej infekcji wirusowej

U mojej 6-letniej córki wyszły w badaniach krwi odchylenia od norm: RBC [mln/ul] 6,03 (4,10-5,40); HGB [g/dl] 15,7 (12-14); HCT (%) 47,7 (36-44); MCV (fl) 79 (81-100); MCH (pg) 26 (27-33); MID % 10,9 (0-9); Rozmaz krwi: Granulocyty 44 (25-66) czyli w normie; monocyty 1 (1-6) - w normie, ale...; Limfocyty % 55 ( 25-55) czyli podwyższone; CRP wyszło w normie 0,1 mg/l przy normie do 10, wyniki moczu ok. Córka od ponad 2 tygodni kaszle, gardło zaczerwienione, brak gorączki, osłuchowo ok. Byliśmy dzisiaj u lekarza, ale nie mieliśmy jeszcze wyników - diagnoza wirus. Martwią mnie jednak wyniki krwi. Czy powinnam udać się do hematologa? Co takie wyniki mogą oznaczać?

KOBIETA, 7 LAT ponad rok temu

Witam! Odsetek limfocytów jest na górnej granicy normy, biorąc pod uwagę infekcję wirusową, taki wynik - a nawet podwyższony - nie dziwi. Podwyższone parametry czerwonokrwinkowe - stężenie hemoglobiny, liczba erytrocytów oraz hematokryt mogą wynikać z niewielkiego odwodnienia, które towarzyszyć może infekcji, zwłaszcza przebiegającej z gorączką. Nieco obniżona średnia objętość krwinki czerwonej (MCV) nie jest również niepokojąca, ponieważ normy podano najprawdopodobniej dla osób dorosłych, u dziecka w wieku Pani córki taki wynik mieści się w normie. Reasumując - nie ma powodu do nadmiernego niepokoju, jednak by niczego nie przeoczyć, powtórzyłabym badania po wyleczeniu infekcji. Najlepiej skonsultować wyniki z lekarzem, który zna dziecko i ma wgląd w poprzednie wyniki - jeśli różnica jest diametralna, trzeba działać szybciej. Pozdrawiam