Podwyższone trójglicerydy u 13-latka

Witam! Mój syn skończył 13 lat. Wykonano mu wyniki badań. Morfolagia jest w normie za wyjątkiem: leukocyty - 10,4; neutrofile% - 60; neutrofile# - 6,3; MPV - 8,6. Glukoza jest w normie. Ale cholesterol całkowity - 207,7, HDL - 30,6, LDL - nie określono, trójglicerydy - 544,5. Przy wzroście 160 cm waży 61,8. Syn ćwiczy chętnie, dodatkowo chodzi na zajęcia z samoobrony. Ale nie lubi warzyw i je ich mało. Mąż ma również bardzo zawyżone poziomy trójglicerydów. Nie wiem do jakiego specjalisty i gdzie można się udać, bo lekarz pierwszego kontaktu twierdzi, że to może być dziedzicze - "taka uroda". Pozdrawiam i liczę na poradę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedstawione wyniki są nieprawidłowe, za wysokie jest stężenie cholesterolu i zdecydowanie bardzo wysokie trójglicerydów. Wskazuje to u tak młodej osoby na rodzinną przyczynę zaburzeń, tzn. uwarunkowaną genetycznie, zwłaszcza, że podobny problem występuje u ojca dziecka. Radzę po prostu udać się na początek do pediatry, który zadecyduje o sposobie leczenia, zbierając dokładny wywiad, w tym wywiad rodzinny co do chorób układu sercowo-naczyniowego i badając syna. Do dyspozycji mamy leczenie dietetyczne z modyfikacją stylu życia i leki, o których zastosowaniu powinien zdecydować pediatra, ew. kardiolog czy endokrynolog dziecięcy.

Pozdrawiam.