Podwyższone TSH

Witam, robiąc ostatnie badania krwi, wyszło mi, że mam podwyższone TSH, które wyniosło 5,95. Lekarz zlecił mi dodatkowe badania i tak FT3 wyniosło 3,95, a FT4 1,32. Dodatkowo zrobiłem ATG 10,11 orac P/c przeciw peroksydazie tarczycowej 24,1. Wszystkie badnia, oprócz TSH, mieszczą się w granicach normy, więc skąd podwyższone TSH??? Czy są jakieś powody do niepokoju???
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Podwyższona wartość TSH w sytuacji, gdy wartości oznaczeń hormonów tarczycy mieszczą się w normie, wskazuje na tzw. subkliniczną niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym nie występują typowe objawy jawnej niedoczynności tarczycy (przyrost masy ciała, stałe uczucie chłodu, sucha, zimna, blada skóra, zwolniona czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze, obrzęki i szereg innych)  - może występować natomiast obniżenie nastroju, depresja. Często podwyższone jest stężenie cholesterolu we krwi.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy z czasem może przejść w niedoczynność jawną. Dlatego konieczna jest stała kontrola endokrynologiczna. Lekarz podejmie decyzję, czy w Pana przypadku konieczne jest leczenie, czy wystarczy jedynie obserwacja.

To, co jest optymistyczne w Pana sytuacji, to fakt, że za osoby szczególnie narażone na przejście postaci utajonej niedoczynności tarczycy w postać jawną uważa się te, u których we krwi stwierdzono podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (Pana wynik, według Pana opisu - w granicach normy).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty