Podwyższone wartości parametrów układu białokrwinkowego oraz interpretacja RTG płuc

W związku z kłopotami zdrowotnymi (górne drogi oddechowe, temperatura pod 38, która trwała przez 7 dni, nocne intensywne poty, uporczywy kaszel). Przez dwa tygodnie leczono mnie antybiotykiem Dalacin C oraz otrzymałem skierowanie na morfologię i RTG klatki piersiowej. Mam 35 lat, jestem osobą palącą. Morfologia krwi wykazała przekroczone minimalnie: leukocyty 10,9; erytrocyty 6,1; hemoglobina 18,2; limfocyty 4,6; monocyty 1,66; CRP 2,75. Bardziej zmartwił mnie opis badania RTG i proszę o jego komentarz - opis: “Smużasty i drobnoguzkowy rysunek płucny w całym płucu lewym i płacie górnym prawego płuca.Wskazana dalsza diagnostyka TK HR Serce w normie. Jamy opłucnowe wolne”. Czy powyższy opis świadczy o przebytym lub obecnym zapaleniu płuc, gruźlicy czy np. sarkoidozie, czy też może świadczyć o nowotworze? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Kamil W.

Lek. Paweł Baljon

Witam, podwyższone wartości parametrów układu białokrwinkowego (leukocyty, limfocyty i monocyty) może świadczyć o przebytym lub kończącym się stanie zapalnym. Podobnie CRP, czyli C reactive protein – białko ostrej fazy potwierdza hipotezę stanu zapalnego. Ze względu na jego niski poziom wnioskuję iż proces zapalny toczący się w Pana organizmie zakończył się z powodzeniem. Wartość hemoglobiny powyżej zalecanej normy może wystąpić wskutek odwodnienia (biegunki, wymioty, poty), w nadkrwistościach pierwotnych (czerwienica prawdziwa) oraz w nadkrwistościach wtórnych (przewlekłe choroby płuc, wady serca, nowotwory nerek). Wzrost wartości hemoglobiny może wynikać również z powodu niedotlenienia (np. podczas przebywania w wyższych partiach gór). Biorąc pod uwagę poziom erytrocytów i hemoglobinę bardziej skłaniałbym się do przewlekłej choroby płuc wynikającej pośrednio z palenia papierosów. U palacza organizm kompensuje sobie "utrudnione oddychanie czystym tlenem" za pomocą wzrostu wartości hemoglobiny i erytrocytów, czyli transporterów tlenu. Odnosząc się do opisu RTG chciałbym powiedzieć, iż opis nie jest do końca jednoznaczny. Z powodu niejasnego obrazu miąższu płuc radiolog opisujący zasugerował wykonanie bardziej dokładnego badania jakim jest tomografia komputerowa. Biorąc pod uwagę wygląd zmian w płucach sugerowałbym wykonanie wyżej wspomnianego badania i udanie się z wynikiem do pulmonologa. Chcę podkreślić iż nie należy bagatelizować tej sprawy. Obciążenia jakie występują w pańskim wywiadzie tj. palenie papierosów mogą wskazywać nie tylko na tło zapalne, ale i nowotworowe. W wyniku długotrwałego palenia tytoniu w płucach pojawiają się zwłóknienia miąższu i wtedy są to obszary nie biorące udziału w wymianie gazowej. Na ich podłożu może i tu podkreślam słowo może a nie musi rozwinąć się proces nowotworowy. Ze zdjęcia, które Pan dosłał nie wynika raczej, aby był to nowotwór. Ewentualne zaciemnienia okołownękowe (czyli te po środku zdjęcia po obu stronach serca - w radiologi to co jasne na zdjęciu to zaciemnienie) mogły by sugerować postać wnękową sarkoidozy. Jednak w tej chorobie zmiany są zazwyczaj bardziej uwidocznione. Oczywiście obraz mniej zarysowanych zmian nie wyklucza rozpoznania. Tak jak wspomniałem taki obraz płuc nie pozwala jednoznacznie stwierdzić co jest jego przyczyną. Wymagana jest szersza diagnostyka w celu potwierdzenia bądź wykluczenia rozpoznania. Na koniec muszę przestrzec Pana i poinformować o porzuceniu nałogu ze względu na jego zgubny wpływ tak i na płuca jak i na cały organizm.