Podwyższony ALAT co oznacza?

Witam W wieku ok. 7 lat, czyli około 18 lat temu (obecnie mam 25 lat) przeszedłem zapalenie wątroby typu B. Zaraziłem się u ortodontki. Jako że dosyć szybko zostały zauważone objawy trafiłem do szpitala w Słupsku.  Z tego, co pamiętam leczenie w szpitalu trwało ponad miesiąc. Później uczęszczałem jeszcze do poradni hepatologicznej.  Z tego, co mówią moi rodzice zostałem wyleczony. Wracając do teraźniejszości...od około roku może półtora mam pewne objawy, które mnie martwią. Otóż zaczęło się od tego, że miałem robione badania krwi, były mi potrzebne do podjęcia pracy. W wynikach wszystko było w normie oprócz wskaźnika ALAT. Z tego co pamiętam oscylował on w granicach 84 przy czym norma wskazana na kwitku była do 49. Po jakimś miesiącu powtórzyłem to badanie, tym razem ALAT spadł trochę do 73. No, ale to nie wszystko. Od pewnego czasu odczuwam także bóle z prawej strony, przeważnie odczuwam je z tyłu mniej więcej na tej wysokości, na której usytuowana jest wątroba. Co prawda są one mało intensywne, ale odczuwalne. Do tego jeszcze dochodzi takie ogólne przemęczenie, podkrążone oczy niezależnie czy jestem wyspany czy nie cienie są wyraźnie widoczne, bóle oczu. Mam również problemy skórne, na przedramionach pojawiło mi się sporo takich drobnych czerwonych kropeczek, jakby ktoś mi je pochlapał czerwonym atramentem no i jeszcze do tego na ramionach mam takie plamy najczęściej wyskakujące po kąpieli, raz jest ich mniej raz więcej. Nie prowadzę jakiegoś specjalnie szkodliwego trybu życia, tak mi się przynajmniej wydaje. Jem normalnie, czasami sięgnę po alkohol, ale w ilościach umiarkowanych no i zdarza mi się zapalić. Czy to co napisałem może świadczyć o problemach z wątrobą? Czy możliwe jest żeby był to może nawrót choroby? Jeśli tak, jakie kroki powinienem przedsięwziąć, gdzie się udać w takim przypadku? Wspomnę jeszcze że kilka dni temu zrobiłem powtórne badania: ALAT 58 (norma do 49), ASPAT 26 (norma do 49), Bilirubina 13, 5 (norma do 17,1). Zastanawia mnie, dlaczego tylko ALAT jest podwyższony? Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Podwyższony poziom AlAT jest jednym z wykładników chorób wątroby. Pozostałe wyniki nie budzą niepokoju. Ale należy wykonać jeszcze inne badania z krwi, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach dotyczących wątroby oraz dróg żółciowych.
Konieczne jest wykonanie usg jamy brzusznej aby ocenić wątrobę, drogi żółciowe oraz pozostałe narządy jamy brzusznej.

Zmiany skórne mogą mieć związek z chorobami wątroby.
Należy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam