Podwyższony androstendion, rok bez miesiączki - pytanie o leczenie

Witam, w moich badaniach wyszedł podwyższony androstendion, wynosi 4,42. Od roku nie miesiączkuję normalnie, jeśli już, to jednodniowe plamienia po tabl. antykoncepcyjnych. Jakie leki będą najlepsze dla mnie? Bardzo proszę o radę, ponieważ już dużo przytyłam i trochę tych leków bylo. Jestem ciekawa, jak długo trzeba brać hormony, aby androstendion się wyrównał? Czekam niecierpliwie na odpowiedź. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Stwierdzenie wzrostu androstendionu, bez wykonania innych badań hormonalnych określających przyczynę tego stanu, nie pozwala na postawienie rozpoznania, a co za tym idzie, na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Leczenie hormonalne rzeczywiście obciążone jest pewnymi działaniami niepożądanymi, w tym przyrostem masy ciała. Należy jednak podkreślić, że jeśli przyrost ten następuje, to jest to związane z nadmiernym spożywaniem kalorii (tak więc, jeśli się nie zje, to się nie przytyje) lub częściej z retencją płynów (de facto nie jest to przytycie). Te drugie działanie na szczęście po zakończeniu leczenia łatwo się cofa.

W związku z przepisami w naszych portalach nie mogę odpowiedzieć na część pytania odnoszącą się do leków.

Proponuję jednak zgłosić się z wynikami do swojego lekarza prowadzącego (ginekologa?, endokrynologa?) i przedyskutowanie z nim swoich obaw i dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życze powodzenia.