Podwyższony androstendion w badaniu hormonalnym

Testosteron, estradiol, progesteron i DHEA badane w drugiej połowie cyklu w normie. Androstendion przy normie 0,3-3,3 wynosi u mnie 4,0 w 8 dniu cyklu. Badanie USG jajników nie wykazało nieprawidłowości. Miesiączkuje regularnie.Czy te wyniki wskazują na zespół policystycznych jajników? Mam problemy z owłosieniem twarzy. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Jaka jest przyczyna podwyższonego androstendionu? Czy po terapii hormonalnej spadnie na trwałe jego poziom? Czy sposób odżywiania (słodycze) podnoszą poziom tego hormonu? Jakie są skutki nieleczenia tej przypadłości?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Androstendion obok testosteronu i DHEA należy do grupy androgenów nadnerczowych. W przypadku chorób nadnerczy (guzy, wrodzony przerost nadnerczy) dochodzi do zwiększonego wydzielania tych właśnie hormonów. U Pani podwyższony jest jedynie, i to nieznacznie, androstendion, nie ma więc powodu do niepokoju. Przy prawidłowym obrazie jajników w usg, przy braku zaburzeń miesiączkowania i przy nieznacznym podwyższeniu jedynie androstendionu rozpoznanie zespołu policystycznych jajników jest mało prawdopodobne.

Dieta nie miała tu wpływu na wynik badań.

Nadmierne owłosienie (jeśli nie jest bardzo nasilone) może też wynikać z nadwrażliwości skóry w danym miejscu na androgeny.
Proponuję skontaktować się z endokrynologiem, który jeśli będzie potrzeba zleci dodatkowe badania.