Podwyższony poziom cholesterolu - co z tym zrobić?

Mam 58 lat, jestem kobietą, leczę się na nadciśnienie tętnicze. Często mam skurcze w klatce piersiowej i w mięsniach, leki które obecnie biorę to DIURESIN, AXTIL, BISOCARD. Ostatni wynik badania RTG klat.piers. - płuca i serce bez zmian, a pod spodem napisane: Aorta miażdzycowa. Wynik badania krwi: cholesterol HDL 61 mg/gl, cholesterol całk. 257 mg/dl, Trójglicerydy 185mg/dl, cholesterol LDL 159 mg/dl, glukoza 97 mg/dl, kreatynina 0,66 mg/dl, GFR Powyżej 60 ml/min.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

w przedstawionych przez Panią wynikach jedyne nieprawidłowości to zbyt wysokie stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Ze względu na Pani wiek, współwystępowanie nadciśnienia tętniczego - a więc podwyższone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca - powinna Pani mieć włączone leczenie przeciwcholesterolowe statyną. Są to leki, które oprócz obiżenia stężenia cholesterolu, mają wiele pozytywnych działań na naczynia krwionośne i w ten sposób zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Należy pamiętać, że leczenie jest przewlekłe i nie przerywa się terapii po osiągnięciu zadawalającego stężenia LDL cholesterolu. Pozytywne jest to, że ma Pani dość wysokie stężenie "dobrego cholesterolu" - HDL, który broni Pani naczynia krwionośne przed miażdżycą. Pozostałe wyniki są w granicach normy. Nie może Pani zapomnieć o niefarmakologicznych sposobach leczenia - zdrowej diecie i aktywności fizycznej - takie postępowanie znacznie zmniejsza ryzyko zawału sreca i wystąpienia cukrzycy typu 2.