Podwyższony poziom cukru przy otyłości

Mam dużą otyłość (ważę 140kg). Dostałem skierowanie do poradni diabetologicznej - termin mam za miesiąc. Mam w domu glukometr (oboje rodzice mają cukrzycę) i czasami sprawdzam poziom cukru. Zauważyłem taką rzecz - rano mam wyższy poziom cukru, niż wieczorem. Poziom ten rośnie mimo, że nic nie jem. Przykład - o 7 rano poziom cukru 135, o 9 rano - 160 (nic w tym czasie nie jadłem). Zjadłem śniadanie i po 1,5h znowu zmierzyłem cukier - było znowu 160 (jak tuż przed śniadaniem). O czym to świadczy?

Dzień dobry,

Powinien Pan jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, celem dalszej diagnostyki odpowiedniego leczenia.

Otyłość olbrzymia (BMI > 35 kg/ m2) znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i insulnooporności. A nie leczone stany negatywnie wpływają na zdrowie i zagrażają życiu.

Ponadto proszę zgłosić się do dietetyka o rozpocząć proces odchudzania. Zmniejszenie wagi poprawia glikemię.

Hiperglikemia poranna jest b. częstym zjawiskiem u osób otyłych z cukrzycą. Wynika najcześciej 3 czynników: późnych kolacji, wzmożonej tzw. glukoneogenezy w godzinach nocnych, oraz zwiększonego wyrzutu hormonów w godzinach porannych zwiekszajacych poziom glukozy we krwi. Do południa zapotrzebowanie na insulinę się wyraźnie obniża, ponadto dochodzi do normalnej aktywności ruchowej w ciagu dnia i dlatego, mimo posiłków glikemia jest niższa niż niż czczo.