Podwyższony poziom cukru u 62-latka jako przyczyna zaparć

Witam Mój ojciec ma 62 lata, od 4 dni nie robił stolca, boli go w lewym boku. W czoraj byliśmy w szpitalu. Zrobili mu zdjęcie brzucha ale podczas innych badań wykryli u niego bardzo wysoki cukuer (422mg) i od tego czasu przestały się liczyć zaparcia. Co przwda dali mu leki na zbicie cukru i tyle. Czy ten cukier to może być przyczyna tych zaparć. Bo tato zaczyna baćsię jeść żeby nie pogorszyć sytuacji.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Cukrzyca może być w tym przypadku przyczyną zaparć, choć należy pamiętać że bardzo często zaparcia u osób po 60 r.ż występują idiopatycznie, czyli bez uchwytnej przyczyny. Należy spożywać dużo płynów - głównie wody - minimum 1,5 L/24h.
Zdecydowanie należy w tej chwili skupić się na leczeniu cukrzycy i wyrównaniu glikemii (poziomu cukru) - nieleczona bowiem może prowadzić do bardzo poważnych powikłań (śpiączka cukrzycowa) a nawet śmierci.