Podwyższony poziom prolaktyny i progesteronu

Witam, mam 30 lat, od 2 lat staramy się z mężem o dziecko, jednak jak na razie bezskutecznie. W związku z tym dostałam od mojego ginekologa skierowanie na badania hormonalne, które wykonałam w tym cyklu. Kolejną wizytę mam jednak dopiero za dwa tygodnie dlatego bardzo proszę o wstępną interpretację moich wyników: 1/ FSH - (5 dzień cyklu) - 7,68 mIU/mI, norma - faza folikularna 2,8-11,3, 2/ LH - (5 dzień cyklu) - 7,78 mIU/ml, norma - faza folikularna 1,1 -11,6, 3/ estradiol (5 dzień cyklu) - 102 pg/ml, norma - faza folikularna 20 -160, 4/ TSH - 1,9 mIU/l, norma 0,3-6,2 mIU/l, 5/ prolaktyna - 33,48 ng/ml, norma 1,9-25,0, 6/ progesteron - (21 dzień cyklu) - 33,9 ng/ml, norma faza lutealna - 0,95 - 21. Czy któryś z hormonów jest przyczyną moich niepowodzeń? Co może być powodem podwyższonego poziomu progesteronu?
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Pani wynikach badań od normy odbiega prolaktyna i progesteron.

Podwyższony poziom prolaktyny może utrudniać zajście w ciążę, i wskazana byłaby dalsza diagnostyka hiperprolaktynemii, czy jest to hiperprolaktynemia czynnościowa, czy spowodowana gruczolakiem przysadki, aby ustalić ew. dalsze leczenie. Poziom prolaktyny nie jest jednak wysoki, hormony, na które ma wpływ są w normie, więc być może to nie ta przyczyna.

Podwyższony jest poziom progesteronu. Zakładam, że nie przyjmuje Pani żadnych leków hormonalnych, które mogą ten poziom zawyżać. Progesteron produkowany jest w jajnikach, a także w niewielkich ilościach w nadnerczach. Jego podwyższony poziom może wiązać się z nieprawidłowościami w obrębie tych narządów, a przez to może utrudniać prokreację, dlatego też proszę koniecznie zgłosić się do ginekologa-endokrynologa.

Pozdrawiam.