Podwyższony poziom prolaktyny mimo leczenia

Leczę się z powodu hiperprolaktynemii - Bromergonem od roku - nie mam guza przysadki. Wyniki były już dobre, prawie w normie.Ostatnio znowu prolaktyna urosła.Lekarz zwiększył więc dawki leku do 2,x0,5. W tym tyg .zrobiłam testy i prolaktyna wynosiła ponad 60 ng/ml.Czyli urosła sporo,od ostatniego okresu Czemu pomimo leczenia prolaktyna jest podwyższona? Ile może trwać leczenie z powodu tej przypadłości.

Witam Panią,

Tabletki Bromergonu są po 2,5 mg, więc z tego co Pani pisze można sądzić, że bierze Pani 2 x dziennie po 2 tabletki (2 x 5 mg?), chyba, że 2 x 0,5 oznacza 2 x dziennie po pól tabletki. Przy hiperprolaktynemii w rzadkich przypadkach może pojawiać się oporność na bromokryptynę i wtedy leczenie jest mało skuteczne. Bromergon przy dobrej tolerancji leku można stosować w dawkach do 30 mg/dobę - oczywiście pod kontrolą lekarza w 2-3 dawkach, przy dobrej tolerancji leczenia. Jeśli nie ma Pani zmian w przysadce, taka dawka będzie dla Pani zbyt duża. Warto również sprawdzić, czy przyczyną wzrostu PRL nie jest ciąża.
Lepiej tolerowanym preparatem od bromokryptyny jest kabergolina, którą podaje się 2 razy w tygodniu. Lek ten wskazany jest w razie oporności na bromokryptynę. Niestety lek ten nie jest refundowany i jest bardzo drogi - ok. 115 zł za 2 tabletki. Być może w Pani przypadku wystarczy jeszcze nieznaczne zwiększenie dawki Bromergonu. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem, przypuszczam, że zaleci Pani dalsze zwiększenie dawki leku. Być może zleci Pani jeszcze dodatkowe badania kontrolne.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz