Pogorszenie wzroku - czy konieczna jest witrektomia?

Mam 66 lat. Od około roku rozpoznano u mnie w lewym oku błonę przedsiatkówkową. Choroba bardzo szybko się rozwija. Praktycznie na to oko nie widzę - tylko jakieś kolorowe mazaje. Prawe oko jest zdrowe. Zaproponowano mi witrektomię i jednocześnie wymianę soczewki. Lekarz powiedział, że nie daje żadnych gwarancji, że po operacji będzie lepiej. Czy ma zatem sens jej wykonanie? Czy to jest duża operacja? Ile czasu najczęściej trwa? Czy często zdarzają się powikłania? Dziękuję za odpowiedź.
66 LAT ponad rok temu

Witam,

błony przedsiatkówkowe mogą mieć różny przebieg kliniczny. Z reguły rozwijają się w ciągu kilku miesięcy. Większość oczu utrzymuje dobrą ostrość wzroku z niewielkimi zaburzeniami widzenia centralnego, jednakże niewielki odsetek pacjentów z poważniejszym uszkodzeniem widzenia centralnego kwalifikuje się do witrektomii przez pars plana. U pacjentów w podeszłym wieku z towarzyszącą zaćmą spadek ostrości widzenia może tez częściowo wynikać ze zmętnienia soczewki - dlatego u tych pacjentów proponuję się leczenie zabiegowe dwuetapowe: w pierwszym etapie usunięcie zmętniałej soczewki z wtórnym wszczepem (ok. 30 min.), a następnie witrektomię (ok. 90-120 min.).

Pacjenci skarżący się głównie na metamorfopsję mogą zauważyć największą poprawę po zabiegu.
Po zabiegu ok. 60-80% pacjentów doświadczy poprawy widzenia o 2 lub więcej linii, które może się dalej polepszać przez 6-12 miesięcy.

Do powikłań śródoperacyjnych zabiegu należą przedarcie lub odwarstwienie siatkówki występujące u mniej niż 5% pacjentów.

Pozdrawiam serdecznie