Pojawienie się drugiej kreski na teście ciążowym

Witam! Mam z reguły regularne cykle miesiączkowe - co 28-29 dni. Ostatni stosunek (z prezerwatywą) miałam w dzień zakończenia ostatniej miesiączki ewentualnie w dzień po zakończeniu miesiączki. W połowie cyklu, pierwszy raz zdarzyło mi się kilkudniowe brązowe plamienie, które po kilku dniach (5-6) samoistnie ustało. Teraz 7 dzień spóźnia mi się miesiączka. Zrobiłam już 2 testy ciążowe: - pierwszy 3 dni po upływie terminu miesiączki - wyszedł negatywny - drugi w 7 dniu po terminie, również negatywny. Wyniki odczytałam po max. 10 min. jak zalecał producent - poczekałam nawet 20 min. - dla pewności - na teście nic nie było. Kolejnego dnia, jednak chcąc wyrzucić testy przypadkowo na nie spojrzałam i oba miały bardzo słabo widoczne kreski w miejscu wskazującym na ciążę. Nie planuje jeszcze dziecka i bardzo się tym stresuję z partnerem - czy mam powody do niepokoju? Czy to możliwe, że 6-7 dni po upływie terminu miesiączki stężenie hormonów byłoby tak niskie, że aż nie możliwe do odczytania przez test w pierwszych zalecanych 5 min? Czy test może sam dokonać takiej zmiany w wyniku reakcji chemicznych - mimo iż w ciąży nie jestem? Na opakowaniu z tego co pamiętam widniał napis o wysokiej czułości testu - 25 mlu ml - i widniało na nim, że po terminie miesiączki ma 99% skuteczność - ale jednak te kreski po kilku godzinach. Będę bardzo wdzięczna za fachową odpowiedź. V.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie jestem specjalistką od samych testów ciążowych, jednak wydaje mi się, że delikatne przebarwienie drugiej kreski w kilka godzin po teście jest normalne. W przypadku ciąży wynik testu jest bardzo wyraźny i widoczny niemal natychmiast po poddaniu testu działaniu moczu. Myślę, że na tym etapie może Pani wykluczyć ciążę, tym bardziej, że współżyje Pani stosunkowo rzadko i z użyciem prezerwatywy. Pewien niepokój może natomiast wzbudzać samo krwawienie i połączone z nim rozchwianie cyklu miesiączkowego. Może to świadczyć o zaburzeniu hormonalnym, najczęściej przy takich objawach jest to hiperprolaktynemia. Jeśli Pani cykl się nie unormuje lub pojawią się znów plamienia o nieznanej przyczynie proszę się udać do lekarza ginekologa, a najlepiej ginekologa-endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie!