Policystycznej jajniki, ciąża i kilkunastodniowe plamienia - jak to pogodzić?

Witam, zacznę od początku: od podan 18 lat brałam D*** ze względu na zespół policystycznych jajników. Od ponad pół roku tabletek nie biorę i staramy się o dziecko. Jestem po badaniach endokrynologicznych i oprócz tego, iż miałam podwyższoną prolaktynę, którą zbiłam B*** (brałam ze 2 miesiące), to wszystkie wyniki są dobre.

Odkąd odstawiłam D*** mam dziwne okresy, a raczej plamienia - nawet nie jestem w stanie powiedzieć ile trwa mój cykl, bo czasami plamienia (na poczatku jasne, a potem ciemne) trwaja po 10 dni i zaraz po nich jest okres, który trwa ok. 5, a nawet wiecej dni. Pojawiają się także pojedyńcze dni plamień. Bywa również tak, że plamienia trwają 2-3 dni, a potem jest dzień albo kilka dni przerwy i od nowa. Mówiłam lekarzowi, ale się tym nie przejął. Proszę o pomoc, co to może być?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienia w drugiej części cyklu, poprzedzające miesiączkę, wskazują zwykle na niedomogę lutealną. Powinna Pani zwrócić uwagę na wynik badania progesteronu w drugiej fazie cyklu oraz czy w cyklu, w którym przeprowadzone były badania endokrynologiczne doszło do wspomnianego plamienia.

Radziłabym powtórzyć badania progesteronu w cyklu, w którym występują plamienia. Niedomoga lutealna może utrudnić zajście w ciążę, a następnie spowodować wczesne poronienie na tle hormonalnym.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach o dzidziusia!