Policystyczność jajników a waga

Czy przy zespole policystycznych jajników istnieje możliwość problemów ze zmniejszeniem wagi? Od prawie 1 roku jestem na diecie. Regularnie ćwiczę i nie mogę zeszczupleć. Lekarz przepisał mi dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną ze składową antyandrogenną. Ja zapomniałam powiedzieć o diecie i powiedziałam lekarzowi, że mam hirsutyzm i problem z trądzikiem. Czy przy zażywaniu tego leku i prowadzeniu zdrowego trybu życia mogą zajść w tym zakresie zmiany?
ponad rok temu

Witam!

Otyłość bądź nadwaga należy do obrazu klinicznego zespołu policystycznych jajników u ok. połowy pacjentek. Towarzyszą jej zaburzenia hormonalne, m.in. hiperinsulinemia, zaburzenia stosunku gonadotropin, hiperandrogenizm, hiperestrogenizm i inne.
Zmniejszenie masy ciała jako niewynikające jedynie z niezdrowego stylu życia, jest trudniejsze niż u zdrowej osoby. Dodatkowo przepisany lek może powodować zwiększenie apetytu oraz zatrzymywanie płynów, dodatkowo utrudniając walkę ze zbędnymi kilogramami. Nie oznacza to jednak niemożności osiagnięcia efektu, ale wymaga większego samozaparcia.