Polipy pęcherzyka żółciowego i zwapnienia w trzustce

Witam usg stwierdziło w pecherzyku zolciowym przyscienne zmiany o wymiarach do 5x4mm polipy oraz w trzustce w obrębie trzonu kilka drobnych zwapnien czy te polipy i zwapnienia to coś bardzo groznego i czy mozna to wyleczyc bez operacji z góry dziekuje za odpowiedz

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza kierującego na badanie. Wskazany jest kontakt z chirurgiem, Polipy na pewno wymagają obserwacji (kontrola co 6-12 mies.) ich wzrost może sugerować zmianę nowotworową i wtedy usunięcie operacyjne pęcherzyka będzie konieczne, wskazania do wcześniejszej operacji zależą też od innych czynników, w tym stanu klinicznego.