Pomiar procentowego składu ciała i odpowiednia waga dla 18-latki

Czy moja waga jest prawidłowa i czy nie mam nadwagi - ważę 63 kg przy 166 cm wzrostu. Ostatnio miałam badanie tłuszczu w ciele i wyszło, że mam 30,8%. Według ich wskaźników to za dużo i oznacza nadwagę. Jak mam pozbyć się tego nadmiaru tłuszczu? Nie jem w ogóle kolacji i nic po godz.20 i uprawiam dużo sportu. w ciągu dnia jem dużo i niezdrowo, głównie fast food. Co mam zrobić, żeby schudnąć? Co jeść i kiedy ? Czy nie jedzenie kolacji coś daje ? jaka byłaby dla mnie idealna waga ?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Sama Pani wie co należy zrobić :) - zrezygnować z dużej ilości jedzenia i fast-foodów. Pani wskaźnik masy ciała BMI jest prawidłowy, ale często nie jest miarodajny. W przypadku sportu ważne jest, aby zapewnić sobie wszystkie ważne składniki odżywcze, a tego nie zapewni śmieciowe jedzenie. Proponuję bardziej skupić się na jakości jedzenia - jeść produkty świeże, nieprzetworzone jak jaja, mięso, ryby, nieco tłustego nabiału (tak, tłustego), ogromna ilość warzyw. Ograniczyć pieczywo i postawić raczej na chleb na zakwasie (zakwas obniża indeks glikemiczny chleba i neutralizuje antyodżywczy kwas fitynowy). Często największym problemem są napoje i soki - proszę zacząć pić tylko wodę, wodę z cytryną, trochę kawy i herbaty. Żadnych słodyczy i cukrów dodanych. Owoce sporadycznie. Polecam też 2 łyżki tranu dziennie, aby polepszyć stosunek kwasów tłuszczowych omega6 do omega3, co ma znaczenie dla zdrowia i wagi. W Pani wieku i przy aktywności fizycznej tyle powinno wystarczyć.
Pozdrawiam

Pani BMI wynosi 23.3, jest to norma, ale górna granica normy. Tkanka tłuszczowa również jest w górnej granicy normy. Za pomocą ćwiczeń warto wymodelować ciało czyli tkankę tłuszczową zamienić na masę mięśniową, na pewno będzie Pani bardziej zadowolona ze sylwetki. Brak kolacji nie załatwi sprawy, a wręcz może pogorszyć stan. 4-5 posiłków co 3-4 godz., mocna eliminacja słodyczy, ćwiczenia i konsekwencja i powinno być dobrze.