Pominęłam 15. i 16. pigułkę - co robić?

Przyjmuję preparat od 7 lat, przyjmuję pigułki o godzinie 12.30, zapomniałam wziąć 15 i 16 pigułkę. Przyjęłam obydwie naraz w dniu przyjęcia 16 pigułki o godzinie 19. Stosunki miały miejsce w dniu przyjęcia 15 i 16 tabletki (19 i 20 dzień cyklu). W 21 dniu cyklu - czyli w dniu przyjęcia 17 tabletki (po 40 godzinach od pierwszego stosunku) przyjęłam jedną z tabletek typu "antykoncepcja po do zastosowania do 72 godziny po stosunku". Ginekolog zalecił mi nie robić przerwy w przyjmowaniu tabletek i od razu rozpocząć kolejne opakowanie, a następnie odstawić i po miesiączce zgadać się ginekologicznie. Chciałabym potwierdzić to co usłyszałam. Czy ryzyko ciąży jest duże? Kiedy zrobić dla pewności test ciążowy, który mógłby wiarygodnie wykluczyć ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Postępowanie zalecone przez ginekologa jest uzasadnione i logiczne.
Antykoncepcja "po stosunku" odznacza się duża skutecznością zapobiegania ewentualnemu zagnieżdżeniu zarodka, w związku z tym prawdopodobnie nie dojdzie do ciąży.
Test ciążowy daje wiarygodny wynik już po 14 dniach od stosunku.

Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania, a po zakończeniu tego, które zostało rozpoczęte bez 7 dniowej przerwy należy zgłosić się na badanie ginekologiczne (o czym wspomniał Pani lekarz).