Pominęłam 2 tabletki - co dalej?

Zaczęłam kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych w czwartek i oczywiście pierwszą tabletkę z opakowania wzięłam o stałej porze, czyli o 19.30, lecz w piątek wyjechałam i zapomniałam zabrać tabletek, więc nie wzięłam tabletki w piątek i sobotę, dopiero dziś (w niedzielę) wzięłam kolejną tabletkę (czyli czwartą z kolei). Czy dobrze zrobiłam, czy pomimo tych dwóch pominiętych mogę dalej brać tabletki i będę zabezpieczona? Dodam, że nie uprawiałam seksu od 2 tygodni, jeśli ma to jakieś znaczenie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obawiam się, że w przypadku pominięcia aż dwóch tabletek, do tego w pierwszym tygodniu cyklu, do końca tego opakowania oraz podczas 7-dniowej przerwy po nim następującej nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję... Proszę zabezpieczać się dodatkowo (kondom) aż do rozpoczęcia nowego opakowania tabletek. W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu cyklu istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pomyłkę. Ponieważ nie współżyła Pani przez ostatnie 2 tygodnie, nie musi się Pani obawiać ciąży (o ile oczywiście będzie Pani teraz stosować prezerwatywę).

Pozdrawiam!