Pominięcie drugiej dawki szczepionki przeciw pneumokokom

Witam, moje 15 miesięczne dziecko urodziło się z wagą poniżej 2,5 kg. W związku z tym pediatra poleciła mi zaszczepienie dziecka przeciw pneumokokom. Zgodziłam się, uważając że każde dziecko z niską masą urodzeniową lub będące wcześniakiem obowiązkowo podlega temu szczepieniu. Otóż teraz dowiedziałam się, że nie ma takiego obowiązku. Nie zgłosiłam się więc z dzieckiem na kolejną dawkę, tą po 12m-cu życia. Zastanawiam się jednak, czy jest to bezpieczne, przerwać tak po prostu?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Bezpieczne, tak tylko warto się zastanowić czy nie warto mieć pewność ,że dziecko będzie odporne na zakażenia pneumokokami i wykonać dalsze dawki.