Pominięcie tabletek

Witam.
Mam pytanie. Biorę pierwsze opakowanie tabletek, w celach leczniczych. Kilka dni temu wyjechałam na kilka dni i zapomniałam wziąć tabletek. Nie wzięłam 15,16,i 17 tabletki tj 3 rząd i 3 tabletki przy 15 i 17. Współżyłam z chłopakiem. W 18 dniu od rana zaczęłam krwawić, nie zażyłam tych 3 tabletek, ponieważ bałam się zażyć 3 naraz i biorę kolejne z opakowania, ale już 3 dzień krwawię.

Jaka jest w tym przypadku możliwość zajścia w ciążę, mimo tego, że krwawię? Czy to krwawienie jest normalne? Czy dostane normalną miesiączkę po wzięciu tabletek placebo?
Pozdrawiam

Witam!

Przy pominięciu aż 3 tabletek skuteczność antykoncepcyjna obniża się. W takim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni.

Krwawienie, które Pani zaobserwowała było spowodowanie zaprzestaniem przyjmowania hormonów (tzw. krwawienie z odstawienia). Tak samo dzieje się w normalnym cyklu menstruacyjnym. Gdy pod koniec okresu stężenia estrogenów i progesteronu są najniższe, złuszcza się części błony śluzowej macicy czego objawem jest krwawienie.
Nawet jeżeli doszło do zapłodnienia, zarodek nie miał możliwości zagnieżdżenia się w macicy i do ciąży najprawdopodobniej nie doszło. Oczywiście dla pewności może Pani wykonać test ciążowy, najlepiej 14 dni po stosunku.

Tabletki "placebo" nie zawierają hormonów. Dlatego przy ich stosowaniu również powinno się pojawić krwawienie z odstawienia.