Pominięcie tabletki a ryzyko ciąży - co robić?

Zapomniałam wczoraj przyjąć szóstej tabletki z trzeciego opakowania, a dziś rano miałam stosunek. Po jego odbyciu spostrzegłam, że nie przyjęłam wczoraj tabletki i od razu zażyłam dwie. Jak duża jest szansa zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli opóźnienie wynosiło mniej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna tabletek nie została zmniejszona. Jeżeli opóźnienie wynosiło powyżej 12 godzin, rzeczywiście istnieje pewne ryzyko ciąży. Przy pominięciu tabletki ryzyko jest większe w pierwszym tygodniu przyjmowania tabletek niż w pozostałych. W takim przypadku warto pomyśleć o antykoncepcji postkoitalnej (po stosunku). Ponadto przez następne 7 dni, oprócz reglarnego przyjmowania tabletek, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.