Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a prawdopodobieństwo ciąży

Witam serdecznie! pierwszy raz w życiu biorę tabletki antykoncepcyjne. Jestem w trakcie 1 opakowania. Dnia 17.08 zażyłam pierwszą tabletkę. W dniu 15stym zapomniałam tabletki (biorę zawsze okolo godziny 20:15). Tej nocy odbyłam stosunek! O pominięciu tabletki zorientowałam się dnia następnego, w momencie gdy chciałam wziąć 16stą tabletkę. Wzięłam dwie na raz, postanawiając nie robić przerwy. W poprzednie dni odbywałam również stosunki. Czy jest ryzyko ciąży? Bardzo proszę o odpowiedz.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli przerwa od pominięcia tabletki do przyjęcia tej i kolejnej jest większa niż 12 h ochrona antykoncepcyjna może zostać zmniejszona a to może prowadzić do wystąpienia owulacji. Ryzyko ciąży w opisanej sytuacji istnieje chodź nie jest ono duże. Warto wykonać test ciążowy najwcześniej po 10 dniach od stosunku. Proszę pamiętać iż antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana jeżeli podejrzewa się ciąże.

Jak zawsze, człowiek jest najsłabszym ogniwem łańcucha. Niestety, ryzyko zajścia w ciążę oczywiście istnieje. Proponuję po zakończeniu opakowania odczekać 1 cykl, po 2 tyg. wykonać test ciążowy i powrócić do antykoncepcji w przypadku wyniku negatywnego. Acha, i proszę być bardziej regularną, bo inaczej nici z pewnego zabezpieczenia.
Dr med. Leszek Włodarczyk