Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu a prawdopodobieństwo ciąży

Witam, zaczęłam przyjmować tabletki Yaz, pominęłam 5 i 6 tabletkę. Do stosunku doszło po 12 dniach od przyjęcia kolejnych tabletek. Czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Lek. Marta Hat

Witam! Ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie. Przy pominięciu tabletki antykoncepcyjnej z pierwszego tygodnia należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie. Po tym okresie antykoncepcja powinna być zachowana przy jej dalszym prawidłowym stosowaniu. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność.

Pozdrawiam serdecznie!