Pominięcie tabletki w 3 tygodniu: co z siedmiodniową przerwą?

Witam. Zapomniałam o tabletce 18 dnia i jak sie tylko zorientowałam wziełam dwie tabletki i dokończyłam opakowanie. Co gorsza, nie doczytałam w ulotce, że powinnam albo natychmiast zacząć kolejne opakowanie albo nie kończyć już tego poprzedniego opakowania, tylko zrobić wtedy tę siedmiodniową przerwę. No więc, dokończyłam opakowanie, zrobiłam siedmiodniową przerwę i zaczynam dzisiaj (planowo po 7 dniach przerwy) następne opakowanie. Czy jestem zabezpieczona, czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać? Jeżeli tak, to do kiedy? Kiedy już będę bezpieczna? A jeżeli chcę zmienić tabletki antykoncepcyjne na inne, to robić przerwę, czy zacząć nowe tabletki łykać zaraz, jak tylko skończę opakowanie starych? Z góry dziękuję za odpowiedź, Evaby.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Ponieważ nie postąpiła zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletki w trzecim tygodniu należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciążę. Jeżeli doszło w tym czasie do współżycia należy wykonć po około 2 tygodniach test ciążowy. Przez pierwszych 7 dni powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę.
Sposób zmiany tabletek na inne zależy od dawki hormonów zawartej w tabletkach zarówno nowych jak i starych. Powinna Pani tą kwestię wyjaśnić u ginekologa, który zaleci Pani taką zmianę.
Pozdrawiam.